CZ EN Translate
Menu

Statut

Celní úřad je jedním z celních orgánů zřízených pro výkon státní správy České republiky. Celní orgány jsou orgány státní správy s působností v oblasti celnictví, celní politiky, celních sazeb a celní statistiky, pověřené plněním úkolů při správě cel, daní a poplatků podle zákona o Celní správě České republiky a dalších zvláštních právních předpisů. Celní správu České republiky tvoří Generální ředitelství cel, celní ředitelství a celní úřady jako soustava celních orgánů.
Celní správa ČR byla zřízena zákonem č. 185/2004 Sb., o Celní správě České republiky, jako správní úřad pro oblast celnictví s celostátní územní působností a jako takový je podřízen Ministerstvu financí. Generální ředitelství cel je účetní jednotkou a má přiděleno vlastní IČ: 71214011. Celní správa je bezpečnostním sborem.

Základní informace o Celním úřadu České Budějovice

CÚ České Budějovice je podřízeným útvarem Celního ředitelství České Budějovice. Svěřené kompetence celního úřadu jsou vymezeny ustanovením § 5 zákona o celní správě.
CÚ České Budějovice – vykonává působnost v územních obvodech obcí s rozšířenou působností

• České Budějovice,
• Trhové Sviny a
• Týn nad Vltavou.

Celní úřad je vnitřně členěn do odborů (odb. 02 - Cel a daní; odb. 03 - Dohledu a kontroly) a samostatného oddělení (odd. 010 - Podpory řízení).

Sídlo: Vrbenská 2047/8, 370 21 České Budějovice

Jak získat informace

Informace je možné získat na základě písemné žádosti adresované přímo celnímu úřadu. Písemnou žádost je možné rovněž předat subjektu osobně prostřednictvím podatelny a to v pracovních dnech:
PO a ST 8:00 až 17:00 hod, ÚT, ČT 8:30 až 15:00 hod nebo PÁ 8:00 až 14:00
Rovněž je možné požádat celní úřad o informaci ústně, telefonicky nebo elektronickou poštou.

Kontakty:
Celní úřad České Budějovice
Adresa:
Vrbenská 2047/8, 370 21 České Budějovice
Adresa elektronické podatelny: podatelna036100@cs.mfcr.cz

Žádosti, návrhy, podněty či jiné dožádání

Žádosti, návrhy, podněty či jiné dožádání se odesílají na adresu příslušného subjektu písemně (viz. výše), případně je možné je podat osobně přímo do podatelny příslušného subjektu. Náležitosti jednotlivých žádostí jsou upraveny přímo v příslušných ustanoveních obecně závazných právních předpisů (zejména Nařízení Komise (EHS) č.2454/93, kterým se provádí Nařízení Rady č. 2913/92, kterým se vydává celní zákoník Společenství, vyhláška č. 199/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení celního zákona, zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 500/2004 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů). Rozhodnutí jsou zasílána jen písemně. Podání žádosti, návrhu, podnětu nebo dožádání je celním orgánem zaevidováno a dle svého obsahu je toto podání předáno věcně příslušnému útvaru k vyřízení. Z podání musí být zřejmé, kdo je činí, které věci se týká, příp. co se navrhuje. Sleduje se dodržení lhůty stanovené jednotlivými obecně závaznými předpisy pro vyřízení těchto podání (viz. dále).

Stížnosti

Stížnosti na postup celních orgánů v rámci působnosti Celního ředitelství České Budějovice je možné zaslat písemně poštou, předat do podatelny celního ředitelství, případně ústně do protokolu nebo elektronickou poštou přímo oddělení Inspekce a vnitřní kontroly CŘ České Budějovice. Podané stížnosti budou vyřízeny do 60 dnů ode dne, kdy byly doručeny organizaci, která je má vyřídit (prošetřit). Stěžovatel bude o výsledku prošetření stížnosti písemně vyrozuměn.

PROTIKORUPČNÍ LINKA

* Celní správy ČR
Tel: +420 800 232 222 (záznamník) – volající bude směrován do hlasové schránky, jeho upozorněními a podněty se bude zabývat inspekce generálního ředitele GŘC. Pro písemná upozornění a podněty je v provozu rovněž e-mailová adresa: korupce@mfcr.cz

* Ministerstva financí ČR
Tel: +420 257 043 800 - tato linka je určena pro oznamování skutečností nasvědčujících o korupčním jednání zaměstnanců resortu ministerstva financí.

Opravný prostředek proti rozhodnutí povinného subjektu

Proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti lze podat odvolání ve lhůtě do 15 dnů od doručení rozhodnutí nebo od marného uplynutí lhůty pro vyřízení žádosti. Odvolání se podává u subjektu, který rozhodnutí vydal nebo měl vydat. O odvolání proti rozhodnutí povinného subjektu rozhoduje povinný subjekt nejblíže vyššího stupně nadřízený povinnému subjektu, který rozhodnutí vydal nebo měl vydat. V případě Celního úřadu České Budějovice je tímto nadřízeným orgánem Celní ředitelství České Budějovice, Kasárenská 6, 370 21 České Budějovice. Pro podání opravného prostředku není vytvořen žádný formulář. Opravný prostředek lze podat buď písemně, nebo ústně do protokolu. Z podání musí být zřejmé, kdo jej činí, o jakou věc se jedná a jaký návrh se činí.

Výpis z § 16 zákona č. 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů

Odvolání
(1) Proti rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti lze podat odvolání.
(2) Povinný subjekt předloží odvolání spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení odvolání.
(3) Nadřízený orgán rozhodne o odvolání do 15 dnů ode dne předložení odvolání povinným subjektem. Lhůta pro rozhodnutí o rozkladu je 15 pracovních dnů ode dne doručení rozkladu povinnému subjektu. Lhůtu nelze prodloužit.
(4) Při soudním přezkumu rozhodnutí o odvolání na základě žaloby podle zvláštního právního předpisu soud přezkoumá, zda jsou dány důvody pro odmítnutí žádosti. Nejsou-li žádné důvody pro odmítnutí žádosti, soud zruší rozhodnutí o odvolání a rozhodnutí povinného subjektu o odmítnutí žádosti a povinnému subjektu nařídí požadované informace poskytnout.

Sazebník úhrad za poskytování informací
V souladu s ustanovením § 17 ZoSPI je povinný subjekt oprávněn požadovat úhradu jeho věcně vynaložených nákladů na pořízení kopií, opatření technických nosičů dat, odeslání informace žadateli a na mimořádně rozsáhlé vyhledávání informací. Za informace podávané ústně a za odkazy na zveřejněnou informaci podle § 6 ZoSPI celní orgán úhradu nevyžaduje. V případě, že subjekt bude za poskytnutí informace požadovat úhradu, písemně oznámí tuto skutečnost, spolu s výší úhrady a jakým způsobem byla vyčíslena, žadateli před poskytnutím informace. Žadatel má možnost podat stížnost na postup celního orgánu podle § 16a odst. 1 písm. d) ZoSPI pro stanovení výše úhrady. Poskytnutí informace je podmíněno zaplacením požadované úhrady. Nezaplatí-li žadatel do 60 dnů ode dne oznámení výše požadované úhrady, subjekt žádost odloží. Po dobu vyřizování stížnosti proti výši úhrady lhůta neběží.

Orientační přehled přibližných věcných a osobních nákladů za poskytování informací celními orgány na základě ustanovení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím

I. Věcné náklady
1. Za použitý nosič dat
a) Papírové nosiče dat
papír formát A4 - jednostranný potisk                                    2,- Kč
papír formát A4 - oboustranný potisk                                     3,- Kč
papír formát A3 - jednostranný potisk                                    3,50- Kč
papír formát A3 - oboustranný potisk                                     4,50- Kč
strana sjetinového papíru šíře 42 cm                                       8,- Kč

b) Technické nosiče dat
diskety 3,5” 1,44 MB - nenahraná                                         dle skutečné ceny
CDROM - nenahraný                                                            dle skutečné ceny
2. za použitou obálku                                                             dle skutečné ceny
3. za poštovné, resp. poukázečné, při odeslání zásilky na dobírku        dle poštovního sazebníku

II. Osobní náklady
1. Za zpracování informace
a) do 30 minut včetně                                                        100,- Kč
b) v časovém limitu nad 30 minut do 60 minut včetně             200,- Kč
c) za každou započatou další hodinu                                      200,- Kč

Přehled lhůt a termínů dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím:

Popis situace                                                          ustanovení Zákona                              dnů
Odkaz na zveřejněnou informaci                               § 6 odst. 1                                           do 7
Při neúplnosti žádosti o informaci,
vyrozumění Tazatele                                                 § 14 odst. 5 písm. a)                           do 7
Při nedoplnění žádosti, odložení                               § 14 odst. 5 písm. a)                            do 30
Při nesrozumitelnosti žádosti o informaci,
obecná formulace, vyrozumění tazatele                   § 14 odst. 5 písm. b)                             do 7
Při neupřesnění žádosti, odmítnutí                           § 14 odst. 5 písm. b)                             do 30
Sdělení o odložení žádosti                                        § 14 odst. 5 písm. c)                           do 7
Poskytnutí požadované informace                            § 14 odst. 5 písm. d)                           do 15
Prodloužení lhůty pro poskytnutí informace            § 14 odst. 7                                           do 10
Rozhodnutí o odmítnutí žádosti                                § 16 odst. 1                                        do 15
Předložení odvolání nadřízenému orgánu                § 16 odst. 2                                          do 15
Odvolací orgán rozhodne o odvolání                       § 16 odst. 3                                        do 15
Rozhodnutí o rozkladu                                             § 16 odst. 3                          do 15 pracovních po
                                                                                                                            doručení rozkladu
Zveřejnění informace dálkovým způsobem              § 5 odst. 3                                          do 15

Přehled nejdůležitějších předpisů, podle nichž celní orgány zejména jednají a rozhodují, které stanovují právo žádat informace:

- Nařízení Rady (EHS) č. 2913/92, kterým se vydává celní kodex Společenství
- Nařízení Komise (EHS) č. 2454/93, kterým se provádí nařízení Rady č. 2913/92
- Nařízení Rady (EHS) č. 918/83, o systému Společenství pro osvobození od cla
- Zákon č. 13/1993 Sb., celní zákon
- Zákon č. 185/2004 Sb., o Celní správě České republiky
- Zákon č. 186/2004 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Celní správě České republiky
- Zákon č. 187/2004 Sb., kterým se mění zákon č. 13/1993 Sb., celní zákon, ve znění pozdějších předpisů
- Vyhláška č. 199/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení celního zákona a kterou se zrušují některé vyhlášky upravující osvobození od dovozního cla a nepreferenční původ zboží
- Vyhláška č. 201/2004 Sb., o statistice vyváženého a dováženého zboží a způsobu sdělování údajů o obchodu mezi Českou republikou a ostatními členskými státy Evropského společenství
- Zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, v platném znění
- Zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění
- Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění
- Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků
- Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, v platném znění
- Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, v platném znění
- Zákon č. 191/1999 Sb., opatření týkající se odvozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví.
Všechny výše uvedené předpisy jsou k nahlédnutí v úředních hodinách Celního úřadu České Budějovice nebo nepřetržitě na internetových stránkách www.celnisprava.cz. Úplný přehled předpisů, které se dotýkají celních orgánů je zveřejněn na internetové stránce Celní správy ČR www.celnisprava.cz v sekci celní předpisy. V této sekci je rovněž k dispozici úplné znění základních celních přepisů s možnosti jejich stažení.

Orientační přehled utajovaných skutečností

Dle ustanovení § 7 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím a v souladu s ustanovením přílohy č. 2 k nařízení vlády č. 246/1998 Sb., kterým se stanoví seznamy utajovaných skutečností, nemohou celní orgány poskytnout žadateli informace o těchto skutečnostech:
1. O činnosti celních úřadů při odhalování trestných činů a jejich pachatelů prováděné utajovaným způsobem, její postupy a výsledky.
2. O přípravě a použití operativní techniky a operativních pátracích prostředcích, kromě skutečností, se kterými je nezbytné seznámit osobu, která dala k použití těchto prostředků vůči své osobě souhlas.
3. O výsledcích použití operativní techniky a operativně pátracích prostředků.
4. O opatřeních celních orgánů po dohodě s celními orgány cizích států ke sledování nezákonně dovážených, vyvážených nebo provážených omamných a psychotropních látek vedoucí ke zjištění totožnosti osob zapojených do nezákonného obchodu.
5. Dokumentace a údaje o vývoji a provozu informačních systémů.
6. Údaje o finančním a materiálně technickém zabezpečení používání operativně pátracích prostředků a operativní techniky při plnění úkolů Celní správy České republiky.
7. Údaje o útvarech Celní správy České republiky určených pro používání operativně pátracích prostředků a operativní techniky a údaje o jejich personálním obsazení.
8. Opatření k posílení celního dohledu a při pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu prováděná utajovaným způsobem.
9. Celkové údaje o vyzbrojování příslušníků celní správy, počtu zbraní a střeliva.

 

Stránka byla publikována dne: 17.02.2011 11:00
Skočit na začátek stránky